EN

Tarihçemiz

Ülkemizin seri üretim anlayışıyla üretilen ilk otomobili, 1966 yılında üretilen Anadol’dur. Bundan önce, 1961 yılında, müthiş bir heves, özveri ve hayal gücüyle üretilen Devrim, ne yazık ki seri üretime geçememiştir.

Anadol’un ardından, 1971 yılında üretime başlanan Murat 124 ve Renault 12’yi yollarda görmeye başlarız. Ancak bu yerli üretim, ilk başlarda tamamen ithal parçaların ülkemizde monte edilmesine dayanıyordu. Bu nedenle, ithal edilen parça sayısını azaltmak için yerli yan sanayinin geliştirilmesi hayati önemdeydi ve farklı sektörlerden imalatçı firmalar, üretim yapmaları için teşvik ediliyorlardı.

1978

Hikâyemiz, ülkemizdeki otomotiv sanayinin geleceğine inanan Ahmet Kurtcebe Alptemoçin’in, 1969 yılında Bursa’ya gelerek, kurucu ortak ve genel müdür olarak çalıştığı Taysan A.Ş. ile başlar.

İlk başlarda ses yalıtımı için üretilen bitüm esaslı ürünlerin ardından, sektörün taleplerini karşılamak amacıyla keçeden ses yalıtım malzemeleri üretmek için çalışmalara başlanır. Bu sayede keçe makineleri imal eden Recep Bekler ile kurulan dostluk, sonunda bir ortaklığa dönüşür ve 1978 yılında Erkurt Tekstil ve Yalıtım Ürünleri A.Ş. kurulur.

1970’li yıllar, imalatçıların kendilerinden talep edilen parçaların benzerini yapmaya çabaladığı, amatör ruhun ön planda olduğu yıllardır. Zaman geçtikçe artan sayılar ve kalite beklentisi, Erkurt adıyla başlayan ortaklığın da kendini geliştirmesini sağlar.

1983

1980’li yıllar, yoğun heyecana sahne olan atılım yıllarıdır.

1983 yılında, taban ve bagaj halılarını formlamak üzere Formfleks Yalıtım Ürünleri A.Ş. kurulur.

1985

1985 yılında oto yedek parça sektörüne hizmet amacıyla Erkurt Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş. kurulur.

1987

1987 yılında otomotiv, duvardan duvara ve ofis halıları üretmek üzere, Cemre Halıcılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulur. Böylece bugünkü yapımızın omurgası tamamlanmış olur.

1992

90’lı yıllar, kalite ve kalite güvence kavramlarıyla yeni tanışmış otomotiv yan sanayisinin uluslararası alanda kendini ispat etme ve gelişme yıllarıdır.

1992 yılında, Taysan Oto Yan Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin de aramıza katılmasıyla PVC folyo, muşamba ve halı arkası kaplama ürünleri bazındaki eksiklerimiz de tamamlanır. Artan kalite ve kapasite beklentileriyle yeni parçaların yerlileştirilme çabaları sonucunda, 1992 yılında, İsviçre merkezli Rieter Automotive ile teknik yardım sözleşmesi imzalanır.

1993

Rieter Automotive ile gerçekleştirilen iş birliğinden 1 yıl sonra, 1993 yılında Fransa merkezli Sommer Allibert ile teknik yardım sözleşmesi imzalanır.

1994

1994 yılında ülkemizde yaşanan ekonomik kriz sebebiyle yöneldiğimiz yeni pazar araştırmaları, beyaz eşya sektörüne ses izolasyon malzemeleri üretmemize olanak sağlar.

1997

Küreselleşme yılları olan 90’larda, uluslar hızla gelişen iletişim araçları sayesinde birbirlerine çok yakınlaşır ve stratejiler ülke bazından, bölgesel ve küresel kimliklere dönüşür.

Bunun otomotiv sanayisine yansıması ortak satın alma, maliyet düşürme ve dünya arabası kavramlarıyla olur.

Değişen bu şartlara uyum sağlayabilmek adına, 1997 yılında Rieter Automotive ile Rieter-Erkurt ortaklığı kurulur.

1998

1998 yılında Erkurt Holding A.Ş. kurularak yeniden yapılanmaya gidilir ve tüm şirketlerimiz birer Holding iştiraki haline gelir.

2002

2000’li yıllar tasarım, inovasyon ve Ar-Ge kavramlarının ön planda olduğu yıllardır. Sektördeki yeni açılımlara cevap verebilmek adına, 2002 yılında Bekalp Kalıpçılık, Makine İmalat ve Sistem Tasarımı A.Ş. kurularak kalıp imalatı, proje geliştirme, mühendislik ve tasarım konularındaki eksiklikler giderilir.

2005

Uluslararası ilişkilerimizde oldukça faal olduğumuz 2000’li yıllarda, bir taraftan Rusya, İran, İngiltere, Pakistan, Mısır, Romanya gibi ülkelere ürünlerimizi ihraç ederken, diğer taraftan 2005 yılında Fransa merkezli Novetüd firması ile Türkiye’de bir ortaklık kurulur ve yine Fransa merkezli Sommer Allibert’i bünyesine katan Faurecia ile iş birliğimiz geliştirilir.

2012

2012 yılında kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda kurulan Bekalp Otomotiv A.Ş. sayesinde, müşterilerimize “Just in Time” anlayışına uyumlu olarak hizmet edilmeye başlanır.

2017

2017 yılında, özellikle Kuzey Afrika pazarlarında faaliyet göstermek amacıyla TABCO A.Ş. kurulur.

2018

2018 yılında, farklı yaş gruplarındaki üstün nitelikli çocukların endüstriyel hayata katılımlarını destekleyecek, teşvik edecek, teknik becerilerini geliştirecek ve onları endüstri 4.0 dünyasına hazırlayacak temel programlar oluşturmak üzere, Alptemoçin-Bekler Eğitim ve Endüstriyel Gelişim Vakfı kurulur.

2019

Amiral gemimiz olan Formfleks, Renault ile olan iş birliğimiz kapsamında, Cezayir’in Oran şehrinde kurduğu Formfleks Algeria ile ilk kez yurt dışında üretim yapmaya başlar.

Aynı yıl kurulan Ar-Ge Merkezimiz sayesinde, NVH ve iç giydirmeler konusunda ürün geliştirebilen ve tüm müşterilerine Full System Supplier statüsünde hizmet veren bir yapıya ulaşmak adına çok önemli bir adım atılır.

2020

BEING GLOBAL” vizyonumuz ile otomotiv sektörünün ve dijitalleşen dünyanın gerekleri doğrultusunda Erkurt Holding ve bağlı şirketleri yeniden yapılandırılır. Erkurt Yalıtım, Cemre, Taysan, Arma ve Erkurt AR-GE şirketleri, holdingin amiral gemisi konumunda olan Formfleks şirketi çatısı altında birleşir.

“Güçlü Üretim, Güçlü Planlama ve Güçlü Mühendislik” hedefleri doğrultusunda kurgulanan yeni yapılanmasında Formfleks, tek başına büyük bir yapıya evrilirken, üretim ve mühendislik becerileri ile öne çıkan ve fark yaratacak bir şirket haline gelmesi hedeflenmektedir.

Erkurt Holding her geçen gün gelişen, büyük bir ailedir. Bizi ayakta tutan inançlarımız, deneyimlerimiz ve hevesimiz, gelişerek büyümeye devam edecek ve bizi önümüzdeki nesillere taşıyacaktır.

2021

Romanya’daki otomotiv üreticilerine yönelik ses izolasyon ve iç giydirme ürünleri imal etmek üzere, Romanya’nın Craiova şehrinde Formfleks S.A. kurulur.

Bu internet sitesinde, çerezler kullanılmamaktadır.

Kapat Detaylı Bilgi